رواج ازدواج پسران با دختران بزرگتر از خود

جام جم آنلاین: تازه ترین آمار سازمان ثبت احوال کشور، موید تغییر فرهنگ همسریابی در ایران است که بر اساس آن، تاکنون پسران به دنبال ازدواج با دختران کوچکتر از خود بودند اما اینک، ازدواجهایی در کشور رونق گرفته است که در آن، زن از نظر سنی بزرگتر از مرد است.
100948404864.jpg

 ایسنا در این زمینه به نقل از سازمان ثبت احوال گزارش داد که میزان ثبت ازدواجهایی که در آن زوجه 20 سال از زوج بزرگتر است، در یکسال اخیر بیش از 57 درصد رشد کرده است.

هنوز گزارشی از بررسیهای کارشناسی در باره دلایل وقوع این پدیده انتشار نیافته است اما شماری از صاحبنظران یکی از مهمترین دلایل این امر را مسائل اقتصادی می دانند و معتقدند معمولا مردانی که با زنان بزرگتر از خود ازدواج می کنند، می خواهند دغدغه کمتری برای تامین زندگی در آغاز تشکیل خانواده داشته باشند. اما، علاوه بر این، تغییر فرهنگی یادشده می تواند از دلایل و عوامل دیگری نیز نشات گرفته باشد. دلایلی که در آن، مفاهیم و ارزشها در زندگی دستخوش دگرگونی می شوند.

در همین راستا، از نکات قابل توجه گزارش سازمان ثبت احوال این است که میزان ازدواج‌هایی که در سه ماهه اول سال 86 ثبت شده‌اند و در آن، سن زوج یک سال بزرگ‌تر از زوجه بوده است، 25/8 درصد است حال آنکه این میزان در مدت مشابه سال87 جاری به 40/8 درصد رسیده است. از سوی دیگر، میزان طلاق همین گروه در سه ماهه اول سال86 ،02/7 درصد بوده که در سه ماهه سال جاری به 40/8 درصد رسیده است.

همچنین در 08/2 درصد از ازدواج‌های ثبت شده در سه ماهه اول سال 86، سن زوجه دو سال بیشتر از زوج بوده که این رقم در سه ماهه اول سال جاری به 17/2 درصد رسیده است و این در حالیست که درصد طلاق همین گروه سنی در سه ماهه اول امسال نسبت به سال گذشته 17صدم درصد افزایش نشان می دهد.

بنا به گزارش ثبت احوال، تعداد ازدواج‌ها و طلاق‌هایی که در آن‌ها سن زوجه سه، چهار و پنج سال و یا بیشتر از زوج بوده است و ‌در سه ماهه اول سال 87 به ثبت رسیده، نسبت به سه ماهه اول سال 86، اندکی کاهش دارد.

در مجموع، طی چند سال اخیر، روند همسریابی و ازدواج جوانان تغییرات قابل توجهی داشته است که بالاتر بودن سن زوجه نسبت به زوج در ازدواج یکی از این موارد است، به طوری که در حال حاضر تعداد ازدواج‌هایی که سن زوجه، 10 سال تا 20 سال بیشتر از زوج است، در سه ماهه اول سال 86، 1059 فقره بوده و این رقم در مدت مشابه امسال به 1043 فقره رسیده است.

همچنین در سه ماهه اول سال گذشته132 مورد ازدواج در کشور ثبت شد که سن زوجه بیش از 20 سال بیشتر از زوج بوده که این نوع ازدواج در مدت مشابه امسال به  میزان 208 فقره ثبت شد که نشانگر 57/57 درصد افزایش نسبت به مدت مشابه پارسال است. البته افزایش تعداد ازدواج‌هایی که سن زوج 20 سال بیشتر از زوجه هست نیز در حال افزایش است، به طوری که در بهار سال گذشته 2943 فقره ازدواج از این دست در کشور ثبت شده که این رقم در سه ‌ماهه اول امسال به 3019 فقره رسیده است.

بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان ثبت احوال، آمار طلاق ازدواج‌هایی که سن زوج یا زوجه بیش از 20 سال بیشتر از همسر خود است، نیز افزایش یافته است، ‌به طوری که تعداد وقوع طلاق در ازدواج‌هایی که سن مردان 20 سال بیشتر از همسرانشان بوده در سه ماهه اول سال 86 ، 553 مورد بوده که این رقم در سال جاری به 588 مورد رسیده است.

همچنین تعداد طلاق در زنانی که 20 سال از همسران خود بزرگترند، در سه ماهه اول امسال 47 فقره بوده، در حالی که این رقم در مدت مشابه سال گذشته 35 مورد ثبت شده است.

تعداد ازدواج‌های ثبت شده در سه ماهه سال 86 نیز که زوجه یک سال از زوج بزرگ‌تر بوده، 57/3 درصد است که این رقم در سه ماهه سال جاری به 68/3 درصد رسید، همچنین میزان طلاق ثبت شده همین گروه در سه ماهه اول سال 86، 22/3 درصد بوده است که در سه ماهه اول سال جاری به 68/3 درصد رسیده است.

بنا به آمار رسمی سازمان ثبت احوال کشور، در سه ماهه‌ اول سال 86 همچنین در 91/11 درصد از ازدواج‌های ثبت شده، اختلاف سنی بین زوجه و زوج صفر بوده که این رقم در سه ماهه سال 87 به 29/12 درصد افزایش یافته است . نرخ طلاق در این گروه که اختلاف سنی زوج و زوجه صفر است، نیز در سه ماهه اول سال 86، 11/10 درصد بود که این رقم در سه ماهه سال جاری به 29/12 درصد افزایش یافته است.

همچنین آمار طلاق زوج‌هایی که دو سال بیشتر از زوجه خود سن دارند، در سه ماهه اول سال 86 ، 63/7 درصد بوده که این رقم در سه ماهه اول سال 87 به 33/9 درصد افزایش یافته است.

/ 1 نظر / 52 بازدید
فرزاد

اینم یه معضل جدی شده تو جامعه ..ولی خوب دیگه باید با مشکلات ساخت!!!