رنگها خانه را می آرایند

این بار هم به سراغ رنگ در منازل می رویم ، چه کار کنیم تا فضائی شادتر و متنوع تر داشته باشیم ؟

تحقیقات شگفت انگیز جدید نشان می دهد که رنگ در خانه و در قسمتهای مختلف آن کمک میکند تا محیطی سالم تر و شاداب تر داشته باشیم . محققان دریافته اند که استفاده از رنگهای مختلف می تواند تاثیر مثبتی روی فشارخون ، کاهش استرس و افزایش انرژی داشته باشد . همچنین رنگها می توانند موجب یک خواب راحت برای ما باشند .

برای مثال رنگ قرمز توانائی انتقال سلولهای انرژی را افزایش می دهد . یکی دیگر از ویژگیهای این رنگ افزایش نفس برای ورزشکاران و دوندگان است .

حالا حتما علت استفاده از زمین قرمز در بیشتر مسابقات دو ومیدانی را متوجه شده اید .

اما در مورد رنگ آبی ، تحقیقات نشان میدهد که موجب کاهش درد در بیمارانی که از رماتیسم رنج میبرند میشود .

 

رنگهای گرم ، رنگهای انرژی زا

 در میان هفت رنگ موجود در رنگین کمان (قرمز ، زرد ، نارنجی ، سبز ، آبی ، بنفش و نیلی ) رنگهای گرم : فرمز ، نارنجی و زرد سرشار از انرژی هستند .

از این رنگهای گرم در آشپزخانه تان استفاده کنید . اگر در اتاقی صبحها و یا هر موقع دیگری ورزش میکنید در آن میتوانید از این رنگها استفاده کنید . به طور مثال رنگ زرد در آشپزخانه میتواند القا کننده یک روز آفتابی و پر نور باشد . قطعا کسی وجود ندارد که مایل به استفاده از این فضا نباشد.

 

رنگهای خنثی و دقت در بینائی

رنگ سبز برای چشم از بهترین رنگهاست . این رنگ موجب میشود شما در زمان خواندن ، قدرت بیشتری بیشتری پیدا کنید و زیاد به چشمانتان فشار نیاید . رنگ سبز باعث متمرکز شدن چشم به نقطه دلخواه میشود و این امر سبب آرامش و افزایش توانائی چشم میشود . برای اتاقها یا قسمتهائی از خانه که درآن قصد مطالعه کردن دارید از این رنگ بهره بگیرد . همچنین برای کارهائی که درآن نیاز به تمرکز در جزئیات است از این رنگ اسفاده کنید .

 

آرامش با رنگها ی خنک

رنگهای سرد و خنکی مثل آبی ، نیلی و بفش به ایجاد آرامش در فضای خانه کمک میکند پس از یک روز کاری سخت ، ورود به خانه و استراحت در قسمتی که با این رنگها تزئین شده باعث فراهم شدن محیطی آرام میشود . رنگهای خنک که به آن  اشاره شد را سعی کنید در قسمتهائی از خانه به کار برید که میخواهید در آنجا فعالیتی نداشته باشید . بیشتر کاربرد این قبیل رنگها به اتاق خوابهای بزرگسالان یا کودکان معطوف میشود . قابلیت دیگر استفاده از این رنگها به حمام مربوط می شود . هنگامیکه میخواهید بعد از یک روز کاری طولانی به حمام بروید ، حتما نیاز به آرامش دارید . این رنگها به شما اجازه میدهند که درد فضائی آرام قرار گیرید .

رزیتا شاهرخ

/ 0 نظر / 10 بازدید